Festival International al Scolilor de Teatru la Suceava

Suceava va găzdui în perioada 5-12 iulie 2014, prima ediție a Festivalului Internațional al Școlilor de Teatru organizat de Consiliul Județean Suceava prin Muzeul Bucovinei, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” din Bucureşti, Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava și Institutul Cultural Român.

Locaţiile unde se vor desfăşura spectacolele din cadrul Festivalului Internaţional al Scolilor de Teatru se numără Muzeul Satului, Cetatea de Scaun şi Auditoriumul „Joseph Schmidt”. Directorul Muzeului Bucovinei, Emil Ursu, a declarat că atelierele de teatru vor fi publice, iar în cadrul acestui festival vor fi organizate şi spectacole în afara municipiului Suceava, probabil în Rădăuţi, Fălticeni, Gura Humorului sau Vatra Dornei.

Festivalul cuprinde trei secțiuni: Spectacole, Ateliere, Întâlniri cu publicul. Școlile care prezintă cele mai bune spectacole vor fi premiate. Se vor acorda și premii speciale ale jurului pentru interpretare – cel mai bun actor și cea mai buna actriță.

Scolile de teatru din România care au fost invitate să participe la acest eveniment sunt din Bucureşti, Iaşi, Cluj – Napoca, Târgu Mureş, Sibiu, iar printre şcolile din afară care vor participa sunt Rada din Londra şi Gitis din Moscova. De asemenea, vor participa şcoli de teatru din Republica Moldova şi una din oraşul maghiar Miskolc.

Deschiderea Festivalului are loc în data de 5 iulie, de la ora 18.30, la Casa de Cultură din Suceava. Cu acest prilej, va putea fi vizionat spectacolul ”Stele în lumina dimineții”, al masteranzilor de la UNATC ”I. L. Caragiale”.

Accesul la toate spectacolele este gratuit!

SĂ‚MBÄ‚TÄ‚, 5 IULIE

18.30 – DESCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL AL ȘCOLILOR DE TEATRU, EDIȚIA I

Locație: Casa de Cultură Suceava

19.00 – Stele în lumina dimineții de Alexandr Galin

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, Facultatea de Teatru, București

Durata: 1h35min

Locație: Casa de Cultură Suceava

DUMINICÄ‚, 6 IULIE

10.00 – Workshop – Actorie de film

Jonathan Martin (trainer)

Universitatea de Arte Central Saint Martins, Drama Center Londra, Marea Britanie

Durata:2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

17.00 – Workshop – Lupte scenice și cascadorie

Ion Albu (trainer)

Durata: 2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

20.00 – Crimă de Nico Vaccari

Universitatea de Arte Central Saint Martins Drama Center în coproducție cu Béznă Theatre, Londra, Marea Britanie

Durata: 1h

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor

LUNI, 7 IULIE

10.00 – Jonathan Martin (trainer)

Universitatea de Arte Central Saint Martins Londra, Marea Britanie, Drama Center

Durata 2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

17.00 – Workshop – Lupte scenice și cascadorie

Ion Albu (trainer)

Durata: 2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

20.00 – Cu ușile închise de Jean-Paul Sartre

Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

Facultatea Teatru, Film și Dans, Chișinău, Republica Moldova

Durata: 1h15min

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor

MARČšI, 8 IULIE

10.00 – Workshop – Ritmică și psihotraining

Vlad Ciobanu (trainer)

Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

Facultatea Teatru, Film și Dans, Chișinău, Republica Moldova

Durata: 2h

Locație: Muzeul de Științe Naturale

18.00 – Electra, după Sofocle

Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Teatru și Televiziune, Cluj-Napoca

Durata: 50min

Locație: Universitatea „Ștefan cel Mare”

21:00 – Clasa noastră de Tadeusz Slobodzianek

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, Facultatea de Teatru, București

Durata: 1h20min

Locație: Cetate

MIERCURI, 9 IULIE

10.00 – Workshop – Ritmică și psihotraining
Vlad Ciobanu (trainer)

Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

Facultatea Teatru, Film și Dans, Chișinău, Republica Moldova

Durata: 2h

Locație: Muzeul de Științe Naturale

MIERCURI, 9 IULIE

18.00 – Culorile muzicii după ABRIBUS de Laurent van Wetter

Producție a Universității „Lucian Blaga”, Facultatea de Litere și Arte, Sibiu în parteneriat cu Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) și Centrul pentru Cercetări Avansate în Domeniul Artelor Spectacolului (CAVAS)

Durata: 50min

Locație: Universitatea „Ștefan cel Mare”

20.00 – Dacă te naști luni, vei muri într-o vineri, de George Ștefan

Universitatea de Arte din Târgu-Mureş

Durata 1h20min

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor

JOI, 10 IULIE

10.00 – Workshop – Teatru documentar

Marcin Brzozowski (trainer),

Școala Poloneză de Film, Televiziune și Teatru, Lodz, Polonia

Durata: 2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

18.00 – Întâlniri cu publicul

Invitat: DragoČ™ Bucur

Locație: Cetate

20.00 – Pride and Mountains, după opera lui German Sadulaev

Școala Poloneză de Film, Televiziune și Teatru, Lodz, Polonia

Durata: 50min

Locație: Universitatea „Ștefan cel Mare”

18.00 – Cu ușile închise de Jean-Paul Sartre

Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

Facultatea Teatru, Film și Dans, Chișinău, Republica Moldova

Durata:1h15min

Locație: Casa de cultură, Câmpulung Moldovenesc

18.00 – Stele în lumina dimineții

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, Facultatea de Teatru, București

Durata: 1h35min

Locație: Centrul Cultural „Grigore Vasiliu Birlic”, Fălticeni

VINERI, 11 IULIE

10.00 – Workshop – Teatru documentar

Marcin Brzozowski (trainer),

Școala Poloneză de Film, Televiziune și Teatru, Lodz, Polonia

Durata: 2h

Locație: Muzeul Satului Bucovinean

18.00 – Întâlniri cu publicul

Invitat: Ion Besoiu

Locație: Cetate

16:00 – Ce dracu se întâmplă cu trenul ăsta?! de Radu Țuculescu
Universitatea de Arte „George Enescu”, Facultatea de Teatru, Iaşi

Durata: 50min

Locație: Universitatea „Ștefan cel Mare”

20.00 – Cleanesed

Compania de Teatru Trojka în coproducție cu Trafó Production – Füge Production și Universtitatea de Artă Teatrală și Cinematografică Budapesta, Ungaria

Durata: 60min

Locație: Casa de Cultură Suceava

22.00 - FESTIVITATEA DE PREMIERE ȘI ÎNCHIDEREA OFICIALĂ A FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL AL ȘCOLILOR DE TEATRU, EDIȚIA I